Έπαινος Συμμετοχής: Το Σχολείο μας στην Εκστρατεία “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ” για το Χαμόγελο του Παιδιού.

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΔημοκρατία και Συμμετοχή στο ΣχολείοΕκπαιδευτικές δράσειςΈπαινοι-ΔιακρίσειςΝέες-Σημαντικές ΑνακοινώσειςΌλες οι ΑνακοινώσειςΣχολική ζωή

Με  χαρά ανακοινώνουμε ότι το Σχολείο μας έλαβε τιμητικό έπαινο από τον οργανισμό “Χαμόγελο του Παιδιού”. Το βραβείο δόθηκε για τη συμμετοχή μας στην εκστρατεία “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ”.

Η εκστρατεία “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ” αποτελεί έναν  σημαντικό αγώνα για την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση και την κινητοποίηση κατά του φαινομένου της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, γνωστού ως Bullying. Μέσα από την ενίσχυση της φωνής των μαθητών και την προώθηση του διαλόγου και της κατανόησης, η εκστρατεία αυτή αναζητά να δημιουργήσει ένα περιβάλλον στο οποίο κάθε μαθητής νιώθει ασφαλής.

Η συμμετοχή μας στην εν λόγω εκστρατεία αντικατοπτρίζει τη δέσμευσή μας ως κοινότητα στην προαγωγή της αλληλεγγύης, της συμπαράστασης και του αμοιβαίου σεβασμού

Ας συνεχίσουμε να μιλάμε, να ακούμε και να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλον.