Αειφορία

Η αειφορία αναφέρεται στη δυνατότητα να ικανοποιούνται οι τρέχουσες ανάγκες της ανθρώπινης κοινότητας χωρίς να απειλείται η ικανοποίηση των αναγκών των μελλοντικών γενεών. Στην ουσία, η αειφορία προωθεί έναν τρόπο ζωής και μια οικονομική ανάπτυξη που λαμβάνει υπόψη τη διατήρηση των φυσικών πόρων, την προστασία του περιβάλλοντος και τη διατήρηση της κοινωνικής ισορροπίας.

Συνήθως, η αειφορία συνδέεται με τρία βασικά στοιχεία, τα οποία είναι γνωστά και ως “οικονομική αειφορία”, περιβαλλοντική αειφορία” και “κοινωνική αειφορία”. Η οικονομική αειφορία αναφέρεται στη διατήρηση μιας οικονομίας που είναι σταθερή και ανθεκτική μακροπρόθεσμα, η περιβαλλοντική αειφορία αναφέρεται στη διατήρηση των φυσικών πόρων και την προστασία του περιβάλλοντος, ενώ η κοινωνική αειφορία αναφέρεται στη διασφάλιση της δικαιοσύνης, της ισότητας και της συμμετοχής σε όλες τις κοινωνικές ομάδες.

Ειδικότερα, το αειφόρο σχολείο είναι ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον που ενσωματώνει τις αρχές της βιωσιμότητας σε όλες τις διαστάσεις του: από την διδασκαλία και το πρόγραμμα σπουδών, έως την διαχείριση των πόρων και την καθημερινή λειτουργία.

Στόχος του είναι να διαμορφώσει υπεύθυνους πολίτες με συνείδηση της σημασίας της προστασίας του περιβάλλοντος και της προώθησης ενός βιώσιμου μέλλοντος.

Όλες οι δράσεις για το σχολικό έτος 2023-24

Πασχαλινές Δημιουργίες: Κάρτες, Λαμπάδες, Καλαθάκια και Αναζήτηση Αυγών για Ευχές Καλών Γιορτών
Σήμερα οι μαθητές μας, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τους, αφιέρωσαν χρόνο και φαντασία για να δημιουργήσουν μοναδικές πασχαλινές δημιουργίες …