Ανακυκλώνουμε για το μέλλον: Τα Δημοτικά Σχολεία πρωταθλητές!

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΕξοικονόμηση ΠόρωνΌλες οι ΑνακοινώσειςΣχολική ζωή

Σήμερα, το σχολείο μας φιλοξένησε εκδήλωση με θέμα την ανακύκλωση. Στο πλαίσιο του προγράμματος “Τα Δημοτικά Σχολεία Πρωταθλητές στην Ανακύκλωση”, οι μαθητές της Δ τάξης  είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη σημασία της ανακύκλωσης μέσα από διάφορες δραστηριότητες και παιχνίδια. Στο τέλος όλοι πήραν την κονκάρδα του ¨Πρωταθλητή Της Ανακύκλωσης¨.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από κοινού από το σχολείο μας, το Υπουργείο Περιβάλλοντος και τον Δήμο Αγίας Παρασκευής. Επιπλέον, μας τίμησαν με την παρουσίας τους,  ο Δήμαρχος κ. Μυλωνάκης και ο Ολυμπιονίκης κ. Κουρνέτας.

Τέτοιου είδους εκδηλώσεις αποτελούν ένα σημαντικό βήμα προς την προώθηση της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και την ανάπτυξη βιώσιμων συνηθειών στην κοινότητά μας.