Μικροί Κηπουροί στο Σχολείο – Φύτεμα Σπόρων και Δημιουργία Φυτώριου

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΚτίριο-ΑυλήΌλες οι ΑνακοινώσειςΠροαγωγή της μάθησης

Αγαπητή σχολική κοινότητα,

Θέλουμε να μοιραστούμε μαζί σας την είδηση της δημιουργίας ενός μικρού φυτωρίου στις τάξεις μας.

Οι μαθητές των Α, Β και Γ τάξεων ενώθηκαν για να ασχοληθούν με το φύτεμα σπόρων αρωματικών φυτών όπως άνιθο, μαϊντανό, βασιλικό και κατιφέδων λόγω των εντομοαπωθητικών ιδιοτήτων τους, καθώς και λαχανικών όπως ντοματίνια, κολοκυθάκια και ραπανάκια.

Μέσα από αυτή τη δράση, δημιουργήσαμε ένα μικρό φυτώριο στις τάξεις μας, προσφέροντας στους μαθητές την ευκαιρία να εμπλακούν ενεργά με την υποστήριξη των δασκάλων τους,  στη φύτευση και τη φροντίδα των φυτών.

Ο στόχος είναι να προωθήσουμε την αειφορία και την ευαισθητοποίηση για το περιβάλλον μέσα από τη συμμετοχή  σε τέτοιου είδους δραστηριότητες. Μετά την ανάπτυξη των φυτών, οι μαθητές των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων θα αναλάβουν την ευθύνη να τα μεταφυτέψουν στον σχολικό μας κήπο και να τα φροντίσουν μέχρι να παραγάγουν καρπούς.

Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές μας να συνεργαστούν, να μάθουν και να μοιραστούν τις γνώσεις τους.