Επίσκεψη  Γονέα  Μετεωρολόγου της Πολεμικής Αεροπορίας, στο Σχολείο μας: Μετεωρολογικά Φαινόμενα και Κλιματική Αλλαγή.

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΕκπαιδευτικές δράσειςΌλες οι ΑνακοινώσειςΠροαγωγή της μάθησηςΣχολική ζωή

Την Παρασκευή  16/02/2024  το σχολείο μας υποδέχθηκε με χαρά  τον κ. Καρδαρά γονέα και  μετεωρολόγου της Πολεμικής Αεροπορίας. Η επίσκεψή του αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄  να γνωρίσουν τον κόσμο της μετεωρολογίας, καθώς και να κατανοήσουν τα προβλήματα της κλιματικής αλλαγής.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης,  μοιράστηκε την εμπειρία του,  εξηγώντας τη διαδικασία δημιουργίας μετεωρολογικών φαινομένων και τους παράγοντες που επηρεάζουν  την κλιματική αλλαγή. Μας δίδαξε για τους διάφορους τύπους καιρικών φαινομένων, όπως οι καταιγίδες, οι χιονοθύελλες και οι κύκλωνες, και πώς οι μετεωρολογικές προβλέψεις βοηθούν στην προστασία μας από αυτά.

Με  ενδιαφέρον, οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξεων  του έθεσαν ερωτήσεις για την επίδραση των κλιματικών αλλαγών στον πλανήτη μας.

Εκφράζουμε τις ειλικρινείς μας ευχαριστίες  για τον χρόνο που μας αφιέρωσε και την πολύτιμη γνώση που μας μετέδωσε.

Συνεχίζουμε να προσφέρουμε παρόμοιες ευκαιρίες παιδαγωγικής εμπειρίας προς όφελος των μαθητών μας, ενισχύοντας την καλλιέργεια της γνώσης και της κριτικής σκέψης.