Γνωριμία με το Άθλημα της Ξιφασκίας

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΌλες οι ΑνακοινώσειςΠροαγωγή ΥγείαςΣχολική ζωή

Η Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023 ήταν μια ξεχωριστή ημέρα για τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ του σχολείου μας, καθώς είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με ένα από τα πιο συναρπαστικά ολυμπιακά αθλήματα – τη ξιφασκία.

Ο πιστοποιημένος προπονητής και πρωταθλητής Ελλάδας, Ζαποροζένκο Νικολάι, μας χάρισε μια αξέχαστη εμπειρία, παρουσιάζοντας μας τα μυστικά και την κομψότητα της ξιφασκίας, στο χώρο του σχολείου μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την τέχνη της ξιφασκίας, να ανακαλύψουν  τεχνικές και  στρατηγικές που απαιτούνται και να εμπνευστούν από την ομορφιά  αυτού του αρχαίου αθλήματος.

Σαν σχολική κοινότητα, είμαστε ενθουσιασμένοι που μπορέσαμε να φιλοξενήσουμε μια τέτοια εκδήλωση και να δώσουμε στους μαθητές μας την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τον πλούτο του αθλητισμού.