Τοποθέτηση σχολικής ψυχολόγου στο σχολείο μας

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕνημέρωση γονέωνΌλες οι Ανακοινώσεις

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι στο σχολείο μας τοποθετήθηκε η Ψυχολόγος Ταράτσα Δήμητρα και θα ασκεί το υποστηρικτικό της έργο στο χώρο του σχολείου κάθε Πέμπτη.

Τόσο οι Σχολικοί Ψυχολόγοι όσο και οι Σχολικοί Κοινωνικοί Λειτουργοί παρέχουν ενημερωτικό, υποστηρικτικό και συμβουλευτικό έργο στους μαθητές, στους γονείς και στους εκπαιδευτικούς.

Επιπλέον, σχεδιάζουν, οργανώνουν και πραγματοποιούν προγράμματα πρόληψης και προαγωγής της σωματικής και ψυχοσωματικής υγείας των μαθητών (ΦΕΚ 5262/30-8-2023).

Οι γονείς που θέλουν να κλείσουν ραντεβού με την ψυχολόγο, μπορούν να επικοινωνούν μέσω e-mail ,που σας έχει ήδη σταλεί , αναγράφοντας στο Θέμα του ηλεκτρονικού μηνύματος, το Ονοματεπώνυμο του μαθητή, το Σχολείο, το Τμήμα και στη συνέχεια αποτυπώνουν εν συντομία το αίτημά. Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου, τηρώντας το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων.