Ημέρα Παγκόσμιας Ποίησης: Στίχοι στην Αφίσα

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΑπό το Τοπικό στο ΠαγκόσμιοΔημιουργίες μαθητώνΠροαγωγή της μάθησηςΠροαγωγή των Τεχνών και του Πολιτισμού

Σήμερα γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, έναν εορτασμό αφιερωμένο στη δύναμη των λέξεων και την ομορφιά της ποίησης.

Στο σχολείο μας, οι μαθητές ένωσαν τις δυνάμεις τους για να δημιουργήσουν  μια αφίσα με  τα αγαπημένα τους ποιήματα, είτε από τα σχολικά βιβλία είτε από άλλες πηγές. Η αφίσα αποτέλεσε ένα ταξίδι στον κόσμο της ποίησης, μια πύλη που οδηγεί σε συναισθήματα και σκέψεις. Μέσα από τους στίχους των μεγάλων ποιητών, ανακαλύψαμε την αγάπη, τον πόνο, τη χαρά και τη θλίψη.

Σήμερα, μέσα από τις φωνές των μαθητών μας, η ποίηση ζωντάνεψε. Με κάθε λέξη  μας ταξιδεύουν σε νέους κόσμους και μας εμπνέουν να σκεφτούμε, να αισθανθούμε και να ονειρευτούμε.

Ας  γιορτάσουμε λοιπόν την ποίηση και τη δύναμή της να συνδέει, να εμπνέει και να αλλάζει τον κόσμο μας.