Κατασκευή Ταϊστρών για τους Φτερωτούς Επισκέπτες μας από τους Μαθητές του Δ2.

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΔημιουργίες μαθητώνΕξοικονόμηση ΠόρωνΚτίριο-ΑυλήΣχολική ζωή

Είμαστε χαρούμενοι να ανακοινώσουμε μια εξαιρετική δράση που υλοποίησαν οι μαθητές του Δ2 σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό της τάξης, με στόχο την προστασία και τη φροντίδα των φτερωτών επισκεπτών μας στο σχολείο!

Οι μαθητές αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν ανακυκλώσιμα κουτιά χυμών και γάλατος για να κατασκευάσουν ταϊστράκια για τα πουλιά που επισκέπτονται το περιβάλλον μας. Με αυτόν τον τρόπο, όχι μόνον βοηθούν στην προώθηση της ανακύκλωσης και της βιώσιμης διαχείρισης των αποβλήτων, αλλά επίσης προσφέρουν ένα ασφαλές και φιλόξενο περιβάλλον για τα πουλιά.

Τα ταϊστράκια αυτά έχουν τοποθετηθεί με προσοχή στα πεύκα του σχολείου μας, παρέχοντας στους φτερωτούς μας φίλους έναν ασφαλή και άνετο χώρο για να τρέφονται και να ξεκουράζονται.

Με αυτήν την πρωτοβουλία, οι μαθητές μας δείχνουν τη δέσμευσή τους στον σεβασμό και την προστασία του φυσικού μας περιβάλλοντος, καθώς και τη φροντίδα για την ποικιλία των ζώων που το μοιράζονται μαζί μας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του Δ2 για αυτήν την εξαιρετική δράση τους!