Παρακολούθηση προγράμματος κυκλοφοριακής αγωγής από τη Δ’ τάξη

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕκπαιδευτικές δράσειςΌλες οι ΑνακοινώσειςΣχολική ζωή

Την Τρίτη 19/12/2023, η Δ΄ δημοτικού παρακολούθησε πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής. Το πρόγραμμα διοργανώθηκε σε συνεργασία με τον Οργανισμό Ι.Ο.ΑΣ (Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας) και είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σχετικά με θέματα ασφαλούς κυκλοφορίας.
Οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες που καλύπτουν έννοιες όπως οι βασικοί κανόνες οδικής συμπεριφοράς, ο ρόλος των σημάτων και η ανάγκη για προσοχή όταν διασχίζουν πεζοδρόμια. Με τη συνδρομή ειδικά εκπαιδευμένων εκπαιδευτών από τον Οργανισμό Ι.Ο.ΑΣ, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν ενεργά σε πρακτικές ασκήσεις και παιχνίδια που ενίσχυσαν την κατανόηση τους για τους κινδύνους και τις προστατευτικές συμπεριφορές κατά τη διάρκεια της κυκλοφορίας.
Η εκπαιδευτική αυτή δράση αποτελεί μέρος της συνολικής προσπάθειάς μας να προάγουμε την ασφάλεια στον κυκλοφοριακό χώρο και να εκπαιδεύσουμε τους μαθητές μας για υπεύθυνη συμπεριφορά.