Συγκομιδή Ελιών από τους Μαθητές της Α’ Τάξης για Κοινωνικό Σκοπό

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΑρχικήΑυτοαξιόγηση σχολικής μονάδαςΔημοκρατία και Συμμετοχή στο ΣχολείοΕκπαιδευτικές δράσειςΕνημέρωση γονέωνΌλες οι ΑνακοινώσειςΠροαγωγή της μάθησης

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε την επιτυχημένη ολοκλήρωση της δράσης μαζέματος ελιών από τα ελαιόδεντρα του σχολείου μας, μια πρωτοβουλία που αγκαλιάστηκε με ζήλο και ενθουσιασμό από τους μαθητές της Α’ τάξης.

Οι μικροί μας μαθητές, εξοπλισμένοι με καλαθάκια και πολύ ενθουσιασμό, μάζεψαν ελιές, μαθαίνοντας παράλληλα για την αξία της συνεργασίας. Η δράση αυτή δεν είχε μόνο εκπαιδευτικό σκοπό, αλλά και κοινωνικό. Όλες οι ελιές που συγκεντρώθηκαν από τα εργατικά χεράκια των παιδιών θα δοθούν στην εκκλησία, ώστε να συμβάλλουν στη σίτιση ανθρώπων που έχουν ανάγκη.

Μέσα από τέτοιες πρωτοβουλίες, το σχολείο μας επιδιώκει να καλλιεργήσει στους μαθητές το αίσθημα της ευθύνης και της συμμετοχής σε κοινωνικά έργα, προάγοντας τις αξίες της αλληλεγγύης και της ανθρωπιάς.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μικρούς μας μαθητές!!!