Συμμετοχή του Σχολείου μας στο Πρόγραμμα “Kids Save Lives”

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΑρχικήΑυτοαξιόγηση σχολικής μονάδαςΕκπαιδευτικές δράσειςΕνημέρωση γονέωνΌλες οι ΑνακοινώσειςΠροαγωγή της μάθησηςΠροαγωγή Υγείας

Mε ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη συμμετοχή του σχολείου μας στο  πρόγραμμα “Kids Save Lives”. Αυτή η πρωτοβουλία, που ενθαρρύνει την εκπαίδευση των μαθητών στις βασικές τεχνικές πρώτων βοηθειών και την ανάνηψη.

Η  δέσμευσή μας στην εκπαίδευση και στην ασφάλεια των μαθητών μας είναι αδιάκοπη, και πιστεύουμε ότι η συμμετοχή σε τέτοια προγράμματα ενισχύει αυτό το όραμα. Μέσα από το “Kids Save Lives”, οι μαθητές μας θα αναπτύξουν την αίσθηση της ευθύνης, θα καλλιεργήσουν την ικανότητά τους να αντιδρούν υπεύθυνα και αποτελεσματικά σε καταστάσεις κινδύνου, και θα ενισχύσουν τη συνείδηση της σημασίας της αμοιβαίας φροντίδας και στήριξης στην κοινότητά μας.

Ανυπομονούμε να δούμε τους μαθητές μας να αναπτύσσονται μέσα από αυτή τη σημαντική εμπειρία και να γίνονται ενεργοί πολίτες που συμβάλλουν θετικά στην κοινωνία.