Επίσκεψη Α’ Δημοτικού στο Νηπιαγωγείο

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕκπαιδευτικές δράσειςΕνημέρωση γονέων

19/12/2022
Σκοπός της δράσης
Η ομαλή μετάβαση των νηπίων στο δημοτικό σχολείο με αποτέλεσμα τη βελτίωση της μαθησιακής και κοινωνικής συμπεριφοράς τους.
Στόχοι της δράσης
1. Η καλλιέργεια σχέσεων μεταξύ των νηπίων και των μαθητών του δημοτικού σχολείου με έμφαση στο μάθημα των Αγγλικών.
2. Η ανάπτυξη συνεργασίας μεταξύ νηπιαγωγών, εκπαιδευτικών Αγγλικών και δασκάλων

Δραστηριότητες των εκπαιδευτικών

• Παντομίμα με τραγούδι στα Αγγλικά
  • Κάλαντα Ελληνικά
  •  Κατασκευές χριστουγεννιάτικων καρτών με ευχές στα Αγγλικά

Το πρόγραμμα μετάβασης είναι ουσιαστικό για την προετοιμασία των νηπίων αλλά και για την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης από την πλευρά των παιδιών του δημοτικού.
Τα παιδιά του δημοτικού αντίστοιχα αποκτούν υπευθυνότητα και ωριμότητα ώστε να υποδεχτούν και να αποδεχτούν τους μελλοντικούς φίλους- μαθητές.

Υπήρξε συνεργασία των εκπαιδευτικών της αγγλικής γλώσσας με την εκπαιδευτικό της μουσικής στη διδασκαλία του τραγουδιού και την εκπαιδευτικό των εικαστικών για την κατασκευή των χριστουγεννιάτικων καρτών. Χρησιμοποιήθηκαν διδακτικά εργαλεία όπως (παιγνιώδης τρόπος διδασκαλίας, διδασκαλία και μάθηση σε ομάδες, μέθοδος project βιωματική μάθηση).

Ενθουσιασμός και πολύ θετικά συναισθήματα από τα παιδιά για το σύνολο της δράσης. Όλα τα παιδιά χάρηκαν με τις δραστηριότητες και συμμετείχαν ενεργά.