Το σχολείο μας συμμετέχει το 2022 σε δυο διαγωνισμούς στα Φυσικά

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕνημέρωση γονέωνΜαθητικοί διαγωνισμοίΌλες οι ΑνακοινώσειςΣχολική ζωή
10ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών Δημοτικού

Η α’  φάση του 10ου Πανελληνίου Διαγωνισμού Φυσικών Δημοτικού θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14/3/2022 σε σχολικές μονάδες όλης της χώρας. Η διάρκεια του διαγωνισμού είναι μιάμιση ώρα, από τις 10:00 έως τις 11:30.

Σημαντικές διευκρινίσεις:

Η α΄ φάση αποσκοπεί στην ανάδειξη των δύο πρώτων μαθητών από κάθε τμήμα, οι οποίοι θα συνεχίσουν στην β΄ και τελική φάση. Η ημερομηνία διεξαγωγής της β ? φάσης, για τους μαθητές της ΣΤ ? τάξης, το Δ.Σ. της Ε.Ε.Φ. αποφάσισε να διεξαχθεί την Κυριακή 8/5/2022. Η β ? φάση για τους μαθητές της Ε ?τάξης θα διεξαχθεί το Σάββατο 7/5/2022. Η ώρα διεξαγωγής και για τις δύο ημέρες είναι 9:00- 10:30.

Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί «Αριστοτέλης» 2022

Φυσικών (για το Δημοτικό) και Φυσικής (για το Γυμνάσιο και το Λύκειο) που οδηγούν και στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2022

Οι Διαγωνισμοί που οργανώνονται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών/Τμήμα Φυσικής και την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση έχουν λάβει την έγκριση και την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ.

Ο Διαγωνισμός Φυσικών για το Δημοτικό Σχολείο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23/3/2022, ενδοσχολικά (στις τάξεις των μαθητών/τριών), τις ώρες 10.00-12.00 (σε μία φάση).