Ταξίδι στον Μαγικό Κόσμο του Θεάτρου Σκιών: Ο Καραγκιόζης Ιππότης και Οι Φανταστικές Ιστορίες των Μαθητών.

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΠροαγωγή των Τεχνών και του Πολιτισμού

Την Τετάρτη 24/01/2024 οι μαθητές των τάξεων Α΄, Β΄ και Γ΄ ενώθηκαν για να παρακολουθήσουν μια πανέμορφη παράσταση με τον Καραγκιόζη . Ο Καραγκιόζης Ιππότης ξεκίνησε το ταξίδι του στον μαγικό κόσμο των ιπποτών, προσφέροντας στους θεατές γέλιο, συναισθηματική ένταση, εμπειρία στη διαχείριση του φόβου , αναγνώριση της πολιτιστικής κληρονομιάς και μια  εμπειρία θεατρικής τέχνης.

Μετά την εκπληκτική παράσταση, οι μαθητές διασκέδασαν ακόμη περισσότερο καθώς ενσωμάτωσαν τις δικές τους φανταστικές ιστορίες. Η τάξη της Γ  στα εργαστήρια δεξιοτήτων, δημιούργησε το δικό της θεατράκι σκιών. Οι μαθητές  παρουσίασαν έναν κόσμο γεμάτο φαντασία, με φιγούρες που δημιούργησαν με μεράκι και δημιουργικότητα.

Η εκδήλωση αποτέλεσε ένα ενδιαφέρον και εκπαιδευτικό πείραμα για τους μαθητές μας, προωθώντας τη συνεργασία, τη δημιουργικότητα και την ανάπτυξη δεξιοτήτων.