Εκπαιδευτικές δράσεις, δραστηριότητες και εκπαιδευτικές επισκέψεις μηνός Νοεμβρίου 2021

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕκπαιδευτικές δράσειςΣχολική ζωή

Παρασκευή 19/11/2021

Αγαπητοί γονείς,

θεωρώντας τις δράσεις, δραστηριότητες και εκπαιδευτικές επισκέψεις αναπόσπαστο μέρος  της σχολικής ζωής, χαιρόμαστε που φέτος μας δόθηκε ξανά η δυνατότητα να τις οργανώσουμε.

Σας ενημερώνουμε λοιπόν για τις δράσεις που έχουν  υλοποιηθεί μέχρι τώρα  για τον μήνα Νοέμβριο. (Τηρήθηκαν τα μέτρα ασφαλείας για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του covid 19 σύμφωνα με τις σχετικές Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις και Εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ. )

Β΄ΤΑΞΗ:

• 16 Νοεμβρίου: η Β? τάξη παρακολούθησε στον χώρο του σχολείου τη θεατρική παράσταση «Μπες στα παπούτσια μου « από την ομάδα «Ονειρόδραμα» με σκοπό να εμπλακούν οι μαθητές ενεργά στον κόσμο των συναισθημάτων και της ενσυναίσθησης.

Γ΄ΤΑΞΗ:

• 18 Νοεμβρίου: η Γ΄ τάξη στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και του προγράμματος Ευζην, παρακολούθησε από τον  κ. Παζαρακιώτη (οδοντίατρος-γονέας μαθητών) εκπαιδευτική δράση με θέμα «συμβουλές για την καλή υγεία των δοντιών»

Δ΄ΤΑΞΗ

• 10 Νοεμβρίου:  Οι μαθητές της Δ? τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Ακρόπολης και παρακολούθησαν το πρόγραμμα « Ιστορία ενός ξακουστού λόφου» με σκοπό να εξοικειωθούν με τα εκθέματα του Μουσείου και να μυηθούν στον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό.

ΣΤ΄ΤΑΞΗ

• 11 Νοεμβρίου: Οι μαθητές του Στ΄2 επισκέφτηκαν το «Αστεροσκοπείο». Παρακολούθησαν πρόγραμμα για το σύμπαν και παρατήρησαν με το τηλεσκόπιο τους κρατήρες της σελήνης.
  • 12 Νοεμβρίου: Οι μαθητές της Στ? τάξης παρακολούθησαν στον χώρο του σχολείου σε συνεργασία με το Μουσείο Κοσμήματος «Ηλίας Λαλαούνης « εκπαιδευτική δράση με θέμα « Ιστορία Τέχνης κοσμήματος και κατασκευής κοσμήματος» .
  • 4 Νοεμβρίου: οι μαθητές της Στ΄ παρακολούθησαν στο σχολείο παρουσίαση μαθήματος kung fu με σκοπό να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με αυτήν την τέχνη της αυτοάμυνας.

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

• Η κ. Μηνδρινού σε συνεργασία με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου έχει ξεκινήσει πρόγραμμα  «Σχολικός κήπος»  όπου στις 12/11/2021 έγινε το φρεζάρισμα και θα  ακολουθήσει  σπορά. Ο σχολικός μας κήπος δέχεται και πάλι τις φροντίδες των μαθητών  και αποτελεί για αυτούς χώρο μελέτης, δημιουργίας και συνεργασίας. Στον κήπο μας αυτή τη στιγμή υπάρχουν παρτέρια στα οποία οι μαθητές του Β3 φύτεψαν κι έσπειραν λαχανικά. Σε άλλα παρτέρια οι μαθητές όλων των τάξεων έσπειραν σιτάρι ενώ υπάρχει και κάποια γωνιά όπου τα παιδιά παρατηρούν βρώσιμα άγρια χόρτα να μεγαλώνουν χωρίς τη φροντίδα του ανθρώπου. Εδώ γίνεται προσπάθεια δημιουργίας φυτώριου και  κομπόστ.

Στον κήπο τα παιδιά παρατηρούν τα φυτά, ανακαλύπτουν ζωάκια κι έντομα, συνειδητοποιούν  τον κύκλο των εποχών. Εδώ εμπνέονται και γράφουν κείμενα, μαθαίνουν να ταξινομούν,  υπολογίζουν το 1/6 ενός παρτεριού για να φυτέψουν ό,τι τους αναλογεί, χρησιμοποιούν  χαρακάκια  για να φυτέψουν σε σωστές αποστάσεις τα φιντανάκια τους. Μαθαίνουν να αυτοπειθαρχούν και δε βάζουν σε κίνδυνο τα φυτά τους τρέχοντας ανάμεσά τους. Η συμπεριφορά τους  οροθετείται από τη φύση κι από τη λαχτάρα τους να δουν τα φυτά τους να ευημερούν. Η λειτουργία του κήπου επίσης εισάγει τα παιδιά σε ρουτίνες σωστής διαχείρισης απορριμμάτων. Τα παιδιά επαναχρησιμοποιούν συσκευασίες  για να φτιάξουν γλαστράκια και τροφοδοτούν το αυτοσχέδιο κομπόστ με οργανικά υπολείμματα του κολατσιού τους.

Το μεγαλύτερο ωστόσο δώρο του σχολικού κήπου είναι το γεγονός ότι μας επιβάλλει  ρυθμούς χαλαρούς. Μας μαθαίνει να κάνουμε υπομονή και να περιμένουμε την ώρα που το φυτό θα βλαστήσει και θα καρπίσει. Μα προσφέρει τη χαρά της ανθοφορίας, μας διδάσκει τη σημασία της φροντίδας αλλά και την πιθανότητα της αποτυχίας. Είναι ο χώρος που συνεργαζόμαστε και μοιραζόμαστε τη χαρά μας!!

• Επιπλέον οι μαθητές στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής παρακολούθησαν μια δράση στον χώρο του σχολείου και ήρθαν σε επαφή με τα μουσικά όργανα παρακολουθώντας μια δράση από τον κ. Ιακώβου (μουσικός ? γονέας μαθητών του σχολείου) που τους παρουσίασε έγχορδα μουσικά όργανα.
    • Α΄1 : 4/11
    • Α΄2: 15/11
    • Β΄1: 22/11
    • Β΄2: 22/11
    • Β΄3: 15/11
    • Γ΄2: 4/11
    • Γ΄3: 20/11
    • Δ΄1: 20/10
    • Δ΄2: 20/10
    • Ε΄2: 4/11
    • Ε΄3: 15/11
    • ΣΤ΄1: 8/11
    • ΣΤ΄2: 8/11
  • Τέλος, στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ οι μαθητές συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα (15 έως 25 Οκτωβρίου 2021) υλοποιώντας στο εργαστήρι των υπολογιστών επιλεγμένες δραστηριότητες από  τις σελίδες  https://studio.code.org/courses, Zapplycode και Scratch που έχουν ως στόχο οι μαθητές να έρθουν σε επαφή και να εξοικειωθούν με βασικές αρχές του προγραμματισμού με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.