Ανακοίνωση: ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

ΘΕΜΑ: ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Αγαπητοί Γονείς ,

τη ΔΕΥΤΕΡΑ 13 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021 ΚΑΙ ΩΡΑ 9:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για την έναρξη του Σχολικού Έτους 2021-22.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ μαθητών:
  • Μαθητές Α΄ τάξης θα έρθουν στο σχολείο στις 8:10-8:25 από την συρόμενη είσοδο του σχολείου χωρίς σάκα. Εκεί θα τους περιμένουν οι δασκάλες τους για να τους υποδεχτούν.
  • Μαθητές Β΄ & Γ΄ τάξεων θα έρθουν στο σχολείο στις 8:25-8:35 από την είσοδο στις βρύσες χωρίς σάκα.
  •  Μαθητές Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων θα έρθουν στο σχολείο στις 8:35-8:45 από την συρόμενη είσοδο του σχολείου χωρίς σάκα..

Όλοι οι μαθητές θα προσέλθουν στο χώρο του σχολείου υποχρεωτικά φορώντας ΜΑΣΚΑ επιδεικνύοντας το αποτέλεσμα του self-test ή του πιστοποιητικού νόσησης και έχοντας ατομικό δοχείο για νερό.

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ:

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται μεεπίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.  Κατ? εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας (ΔΕΥΤΕΡΑ 13-09-2021 ) ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο .Φέτος λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19.

Ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας στις 9:00 π.μ, όπου θα παρευρίσκονται οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης (θα ήταν χρήσιμο να φορούν καπέλο) και αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών. Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες θα παρευρίσκονται στις τάξεις τους με εκπαιδευτικούς του σχολείου. Κατόπιν ο ιερέας θα μπει σε κάθε τάξη και θα αγιάσει εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Όλοι γονείς θα παραμείνουν έξω από τον αύλειο χώρο του σχολείου κατά την διάρκεια του Αγιασμού. Συνίσταται να κρατήσουν αποστάσεις και να απλωθούν και στην οδό Λόφου και στο διπλανό πεζόδρομο. Να προσεγγίσουν τις εξόδους του σχολείου κατά την παραλαβή των μαθητών/μαθητριών σύμφωνα με την σειρά
αποχώρησης των τάξεων.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ
  •  Μαθητές Α΄, Β΄ & Γ΄ τάξεων θα αποχωρήσουν στο σχολείο στις 9:30 π.μ από την συρόμενη είσοδο του σχολείου.
  •  Μαθητές Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων θα αποχωρήσουν στο σχολείο στις 9:35 π.μ από την από την είσοδο στις βρύσες.
  • ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ.
ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ
  •  Το σχολείο μας από την Τρίτη 14-09-2021 θα λειτουργήσει με πλήρες πρόγραμμα πρωινό υποχρεωτικό και προαιρετικό ολοήμερο(πρωινή υποδοχή και απογευματινή ζώνη). Οι μαθητές του ολοήμερου προγράμματος αποχωρούν στις 3:00μ.μ ή στις 4:00 μ.μ αναλόγως με τις δηλώσεις των γονέων τους
  • .Η διανομή των βιβλίων θα γίνει την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου, γι΄ αυτό όλοι οι μαθητές θα πρέπει να κρατούν τις σχολικές τσάντες τους για να βάλουν τα βιβλία τους.
  •  Οι γονείς που θα αιτηθούν βεβαίωση για γονική άδεια θα το δηλώσουν σε εκπαιδευτικό που θα βρίσκεται στην είσοδο.
  •  ΠΡΟΣΟΧΗ!! Όσοι μαθητές θα αποχωρήσουν μόνοι ασυνόδευτοι με ευθύνη των γονέων τους θα πρέπει να έχουν μαζί τους την υπεύθυνη δήλωση που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου με γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ ή ηλεκτρονικά από https://www.gov.gr.
ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ:

Δείτε την παραπάνω  ανακοίνωση σε εκτυπώσιμη μορφή.

ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ για την ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
Η διευθύντρια και Σύλλογος Διδασκόντων σας ευχόμαστε μια καλή,
δημιουργική χρονιά εκπληρώνοντας όνειρα στόχους και προσδοκίες,
μα πάνω από όλα ευχόμαστε μια χρονιά γεμάτη