Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “ΕΠΑΓΩΓΗ”: Κυκλική Οικονομία για Μαθητές

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΑπό το Τοπικό στο ΠαγκόσμιοΕκπαιδευτικές δράσειςΕξοικονόμηση Πόρων

Τον Νοέμβριο, στο σχολείο μας οι μαθητές όλων των τάξεων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μέσω διαδικτύου το πρόγραμμα “ΕΠΑΓΩΓΗ” του οργανισμού NOWASTE21. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα, οι μαθητές μας βυθίστηκαν στον κόσμο της Κυκλικής Οικονομίας και ανακάλυψαν τη σημασία των τριών βασικών αρχών της: Πρόληψη, Επαναχρησιμοποίηση και Ανακύκλωση Αποβλήτων.

Μέσα από διαδραστικές παρουσιάσεις και πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να κατανοήσουν πλήρως τις αρχές αυτές και να αποκτήσουν νέες δεξιότητες για την προστασία του περιβάλλοντος.

Το σύνθημά μας “Προστατέψτε το περιβάλλον, αγκαλιάστε τη φύση” αγκάλιασε  τις συνειδήσεις των μαθητών και των εκπαιδευτικών.

Μέσα από αυτήν την εκπαιδευτική δράση, οι μαθητές μας απέκτησαν όχι μόνο γνώσεις αλλά και την εμπειρία να γίνουν πρεσβευτές αλλαγής για ένα καλύτερο και πιο βιώσιμο μέλλον.