Επαναλειτουργία του Σχολείου μας από 1/6/2020 έως 26/6/2020-Οδηγίες και Υπεύθυνες Δηλώσεις Απουσίας

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕνημέρωση γονέων

Το σχολείο ανοίγει μετά από δυόμισι και πλέον μήνες! Από τη Δευτέρα, 1 Ιουνίου 2020 και για τέσσερις (4) εβδομάδες έως την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020.
Η προσέλευση των μαθητών, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τους 15 μαθητές ανά τμήμα. Αυτό σημαίνει ότι θα λειτουργήσουμε με δύο υποτμήματα σε κάθε τμήμα.
Η κατανομή των τμημάτων γίνεται αλφαβητικά και θα καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε τα αδέλφια, να έρχονται τις ίδιες ημέρες για διευκόλυνση των γονέων.
Για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας στο σχολείο μας θα λειτουργήσει με υποτμήματα σε όλες τις τάξεις ως εξής :

1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (1/6/2020 ? 5/6/2020)

• 1ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Δευτέρα ? Τετάρτη ? Παρασκευή
  • 2ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Τρίτη ? Πέμπτη

2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ( 8/6/2020 ? 12/6/2020)

• 1ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Τρίτη ? Πέμπτη
  • 2ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Δευτέρα ? Τετάρτη ? Παρασκευή

3η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ( 15/6/2020 ? 19/6/2020)

• 1ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Δευτέρα ? Τετάρτη ? Παρασκευή
  • 2ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Τρίτη ? Πέμπτη

4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ( 22/6/2020 ? 26/6/2020)

• 1ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Τρίτη ? Πέμπτη
  • 2ο ΥΠΟΤΜΗΜΑ: Δευτέρα ? Τετάρτη ? Παρασκευή

Επαναλειτουργία 9ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

Σημείωση : Τη Δευτέρα 8/6/2020 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω της εορτής του Αγίου Πνεύματος.
Θα σας σταλεί από τους υπεύθυνους των τμημάτων σε ποιο υποτμήμα ανήκει το παιδί σας .

Προσέλευση 8.00-8:15 π.μ ? Σχόλασμα 1:15 μ.μ

• H Είσοδος/Έξοδος μαθητών από και προς το σχολείο θα γίνεται ως εξής:
    • Οι μαθητές των Α, Β και Γ΄ τάξεων θα εισέρχονται σταδιακά το πρωί /θα εξέρχονται το μεσημέρι ανά τμήμα, από τη συρόμενη πόρτα της οδού Αγίου Δημητρίου κρατώντας τις αποστάσεις.
    • Οι μαθητές των Δ?, Ε και ΣΤ΄ τάξεων θα εισέρχονται σταδιακά το πρωί /θα εξέρχονται ανά τμήμα το μεσημέρι, από την αυλόπορτα της οδού Αγίου Δημητρίου .
    • Στον προαύλιο χώρο του σχολείου θα εισέρχονται αυστηρά και μόνο οι μαθητές/τριες. Η είσοδος των γονέων δεν επιτρέπεται στο σχολείο. Η επικοινωνία των γονέων με τους εκπαιδευτικούς και την Διευθύντρια του σχολείου μπορεί να γίνεται είτε τηλεφωνικά είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
    • Δεν θα πραγματοποιείται η καθιερωμένη συγκέντρωση στο προαύλιο, πριν από την έναρξη του ωρολογίου προγράμματος.
    •  Η προσευχή θα γίνεται μέσα στην αίθουσα.
    • Οι μαθητές θα παραλαμβάνονται στην εξωτερική πόρτα του σχολείου και πηγαίνουν αμέσως μέσα στην τάξη τους. Εκεί ο εκπαιδευτικός που έχει την 1η ώρα μάθημα τους τοποθετεί σε συγκεκριμένο θρανίο. Προφανώς οι αίθουσες έχουν διαμορφωθεί βάσει των οδηγιών με τήρηση ελάχιστης απόστασης 1,5 μέτρου.
  • Οι μαθητές θα έχουν μαζί τους όλα τα απαραίτητα αντικείμενα για το μάθημα (μολύβι, γόμα, τετράδια, βιβλία κλπ), καθώς και είδη καθαριότητας (αντισηπτικό, χαρτομάντιλα κλπ). Προσοχή!!! Δεν ανταλλάσσουν αντικείμενα, όπως στυλό, μολύβι, γόμα ,τετράδια βιβλία ,φωτοτυπίες κλπ με τους συμμαθητές τους αλλά και με τους εκπαιδευτικούς .
  • Θα έχουν γίνει διαγραμμίσεις με απoστάσεις 1,5 μέτρα όπου οι μαθητές θα περιμένουν σε σειρά είτε στην είσοδο από το διάλειμμα, είτε στην αποχώρηση από το σχολείο, είτε στις τουαλέτες κλπ.
  • Βάσει των οδηγιών του Υπουργείου Παιδείας το ολοήμερο πρόγραμμα (ούτε η πρωινή υποδοχή) δεν θα λειτουργήσει.
  • Το σχόλασμα όλων των μαθητών θα γίνεται στη 1:15 μ.μ.
  • Οι γονείς θα πλησιάζουν ανά τμήμα τις πόρτες εξόδου .Η παράδοση θα ξεκινά από Α1 ?.σταδιακά έως Γ3 από την συρόμενη και από το Δ1 σταδιακά έως ΣΤ3 από την αυλόπορτα .Συστήνεται να μην υπάρξει συνωστισμός στις εξόδους.
  • Στις τάξεις θα υπάρχει αντισηπτικό για όλα τα παιδιά. Επίσης διευρύνθηκε το ωράριο της πρωινής καθαρίστριας του σχολείου θα παρευρίσκεται τις πρωινές ώρες στο σχολείο και θα καθαρίζει στα διαλείμματα (καρέκλες ? θρανία) και την ώρα των μαθημάτων τις λοιπές επιφάνειες (κουπαστές, τουαλέτες, γραφεία κλπ).
  •  Οι μαθητές που θα προσέλθουν στο σχολείο θα πρέπει απαραίτητα να έχουν μαζί τους για το διάλειμμα φαγητό και 3 μπουκαλάκια με νερό δεδομένου ότι θα προαυλίζονται τμηματικά σε ειδικά ορισμένους χώρους του προαυλίου τηρώντας όλα τα αναγκαία μέτρα υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών .Επιπλέον θα απαγορεύεται να πίνουν νερό από τις βρύσες του σχολείου. Επίσης, καλό είναι τα παιδιά να έχουν μαζί τους καπέλο και αντισηπτικά μαντηλάκια ή αντισηπτικό υγρό.
  • Το σχολικό κυλικείο θα παραμείνει κλειστό μέχρι τη λήξη της διδακτικού έτους και για το λόγο αυτό θα πρέπει να φροντίζετε ώστε τα παιδιά σας να έχουν μαζί τους φαγητό καθώς νερό.

Τέλος σας γνωρίζουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα απουσίας μαθητή/τριας με υπεύθυνη δήλωση γονέα ή κηδεμόνα είτε ότι το παιδί του  ανήκει  σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 είτε ότι  υπάρχει  άτομο στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί. Όσοι από εσάς επιθυμείτε να μην προσέλθουν τα παιδιά σας στο σχολείο από 1-6-2020 έως και 26-6-2020, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε άμεσα, στέλνοντας τις αντίστοιχες  Υπεύθυνες Δηλώσεις .

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία

Ακολουθήστε τους συνδέσμους για να δείτε τα σχετικά έγγραφα:

1. Ενημερωτικό έντυπο επαναλειτουργίας του Σχολείου.
  2. ‘Εντυπο υπεύθυνης δήλωσης γονέα ότι ο μαθητής ανήκει στις ευπαθείς ομάδες.
  3. ‘Εντυπο υπεύθυνης δήλωσης γονέα ότι ο μαθητής έχει άτομο στο οικογενειακό περιβάλλον που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες.