Συμμετοχή σε διαγωνισμό ζωγραφικής

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕκπαιδευτικές δράσειςΣχολική ζωή
 ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ 2019-2020

Το  σχολείο μας συμμετέχει στο διαγωνισμό ζωγραφικής που διοργανώνει για 7η συνεχή χρονιά το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης για παιδιά ηλικίας 4-15 χρονών. Πρωταγωνιστής του διαγωνισμού για τη φετινή χρονιά είναι ένας χάλκινος καθρέφτης από την Κύπρο που χρονολογείται από το 1200-1050 π.Χ. που βρίσκεται στον 3ο όροφο του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης, στην αίθουσα Αρχαίας Κυπριακής Τέχνης.Με αφορμή τον καθρέφτη καλούνται τα παιδιά να συστηθούν στον κόσμο, όπως εκείνα βλέπουν τον εαυτό τους, όπως ονειρεύονται να τον δούνε, ζωγραφίζοντας μέσα στον καθρέφτη το πορτραίτο τους, ή την ιστορία τους, ή ακόμα και τις σκέψεις τους.

Τα έργα των μαθητών θα συγκεντρωθούν από την κα Ψαρρά (την εκπαιδευτικό των εικαστικών) και θα σταλούν ομαδικά στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης. Όποιος γονιός δεν επιθυμεί να σταλούν τα έργα του παιδιού του στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, παρακαλείται να συμπληρώσει την παρακάτω αρνητική Υπεύθυνη Δήλωση και να την προσκομίσει στην κα Ψαρρά άμεσα.

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε την επιστολή και την σχετική Υπεύθυνη Δήλωση

20η Ενημερωτική Επιστολή 13 – 01- 2020