Δήλωση Δεύτερης Ξένης Γλώσσας για μαθητές Δ’ Δημοτικού

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕνημέρωση γονέωνΜένουμε ΣπίτιΌλες οι Ανακοινώσεις

Ενημερωτική Επιστολή

«Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021»

Σχετ.: 1) αρ.πρωτ. Φ52/38300/Δ1/17-03-2020 ΥΠ.Π.Ε.Θ., Τμήμα Α? Σπουδών και Εφαρμογής Προγραμμάτων

Για τους μαθητές που φοιτούν φέτος στη Δ΄ τάξη

Αγαπητοί γονείς ?κηδεμόνες,

Σκοπός της παρούσας επιστολής είναι η ενημέρωσή σας  σχετικά με το πώς θα κατανεμηθούν οι μαθητές  στα τμήματα  της Β’ ξένης γλώσσας την επόμενη σχολική χρονιά. Παραθέτουμε τις σχετικές πληροφορίες:

Διδασκαλία Β΄ Ξένης Γλώσσας (Γαλλική ή Γερμανική)

Σε σχολεία με δύο ή περισσότερα τμήματα ανά τάξη, οι μαθητές/τριες δύναται να κατανεμηθούν σύμφωνα με τις προτιμήσεις τους σε μεικτά-παράλληλα τμήματα με δυο προϋποθέσεις:

α) Ο ελάχιστος αριθμός για τη δημιουργία τμήματος είναι οι 12 μαθητές/τριες

β) Ο αριθμός των παράλληλων τμημάτων δεν μπορεί να υπερβαίνει τον αριθμό των υφιστάμενων τμημάτων γενικής παιδείας, π.χ. από 2 τμήματα γενικής Παιδείας δημιουργούνται αποκλειστικά 2 τμήματα 2ης ξένης γλώσσας, από 3 τμήματα γενικής Παιδείας δημιουργούνται αποκλειστικά 3 τμήματα 2ης ξένης γλώσσας κτλ.

Στις περιπτώσεις που δεν πληρούνται οι προαναφερθείσες (α΄ και β΄)  προϋποθέσεις, η β΄ ξένη γλώσσα διδάσκεται στο υφιστάμενο τμήμα γενικής Παιδείας  σύμφωνα με την επιλογή της πλειοψηφίας των μαθητών/τριών σε επίπεδο τμήματος.

5. Στην περίπτωση κατά την οποία μέχρι την 1η Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους δεν έχει καλυφθεί η θέση του εκπαιδευτικού της ξένης γλώσσας που επιλέχθηκε, τότε με απόφαση του οικείου Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οι μαθητές/τριες διδάσκονται την ξένη γλώσσα για την οποία υπάρχουν διαθέσιμες διδακτικές ώρες σε επίπεδο οικείας Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι δηλώσεις θα γίνουν το χρονικό διάστημα 11-05-2020 έως 25-05-2020

Κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους για να κατεβάσετε τη Φόρμα της Δήλωσης και να δείτε τα σχετικά έγγραφα:

1. Έντυπο Υπεύθυνης Δήλωσης Γονέα
  2. Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020- 2021
  3. Ενημερωτική Επιστολή προς γονείς μαθητών Δ’ Τάξης

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ