Κομποστοποίηση: Δράση για την προώθηση της ενίσχυσης μιας βιώσιμης συμπεριφοράς.

CategoriesΑειφόρο ΣχολείοΑνακοινώσειςΕξοικονόμηση ΠόρωνΌλες οι ΑνακοινώσειςΠροαγωγή της μάθησης

Μια  σημαντική πρωτοβουλία   που αφορά το περιβάλλον και την βιώσιμη ανάπτυξη έλαβε χώρα στο σχολείο μας.  Σε συνεργασία με τον κοινωνικό οργανισμό “Ζειδωρον” και τον Δήμο Αγίας Παρασκευής, πραγματοποιήθηκε η παράδοση κομποστοποιητών για την ανακύκλωση οργανικών υλικών στον χώρο του σχολείου  την Παρασκευή 12/01/2024

Οι κομποστοποιητές είναι μια υπέροχη ευκαιρία για εμάς ως σχολική κοινότητα να συμβάλουμε στην μείωση των απορριμμάτων και την προώθηση της βιώσιμης συμπεριφοράς. Τα οργανικά υλικά που συλλέγονται  θα τοποθετούνται στους κομποστοποιητές θα μετατρέπονται σε κομπόστ, μια φυσική ουσία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εδαφικός βοηθός.

Οι  μαθητές  είναι ενεργά ενημερωμένοι για τη χρήση των κομποστοποιητών και μαζί τους μπορούμε να δημιουργήσουμε μια περιβαλλοντικά φιλική και υγιεινή κοινότητα.

Συνεχίζουμε να δραστηριοποιούμαστε για την ενίσχυση της οικολογικής μας συνείδησης και τη δημιουργία μιας βιώσιμης κοινότητας.