Τελετή Αγιασμού

CategoriesΑνακοινώσεις

ΘΕΜΑ: ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2020-21

Αγαπητοί Γονείς,

Τη ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020 ΚΑΙ ΩΡΑ 11:00π.μ. θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για την έναρξη του Σχολικού Έτους 2020-21.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ μαθητών:

• Μαθητές Α΄ τάξης θα έρθουν στο σχολείο στις 10:30 από την συρόμενη είσοδο του σχολείου χωρίς σάκα.
  • Μαθητές Β΄ & Γ΄ τάξεων θα έρθουν στο σχολείο στις 10:45-10:55 από την συρόμενη είσοδο του σχολείου χωρίς σάκα.
  • Μαθητές Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων θα έρθουν στο σχολείο στις 10:45-10:55 από την είσοδο στις βρύσες χωρίς σάκα.

Όλοι οι μαθητές θα προσέλθουν στο χώρο του σχολείου υποχρεωτικά φορώντας ΜΑΣΚΑ και έχοντας ατομικό δοχείο για νερό.

Φέτος λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, όπου θα παρευρίσκονται οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης (θα ήταν χρήσιμο να φορούν καπέλο) και αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών. Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες θα παρευρίσκονται στις τάξεις τους με  εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Κατόπιν ο ιερέας θα μπει σε κάθε τάξη και θα αγιάσει εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Οι γονείς θα παραμείνουν έξω από τον αύλειο χώρο του σχολείου κατά την διάρκεια του Αγιασμού.

Τα παιδιά θα αποχωρήσουν στις 11:30 με ευθύνη των γονέων και κηδεμόνων τους.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ.

Θα δοθούν διευκρινιστικές οδηγίες με νέα ανακοίνωση τη ΔΕΥΤΕΡΑ, 14-09-2020.

Η διευθύντρια και Σύλλογος Διδασκόντων σας ευχόμαστε μια καλή, δημιουργική χρονιά εκπληρώνοντας όνειρα στόχους και προσδοκίες, μα πάνω από όλα ευχόμαστε μια χρονιά γεμάτη  ΥΓΕΙΑ και ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ.

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε την ανακοίνωση.