Εγγραφές στην Α’ Δημοτικού

CategoriesΑνακοινώσειςΑρχικήΕνημέρωση γονέωνΕπικοινωνίαΌλες οι Ανακοινώσεις

[rainbow]Αιτήσεις εγγραφών μαθητών στην Α΄ τάξη Δημοτικού για το σχ. έτος 2020 – 2021 από 15 -29 Μαΐου 2020[/rainbow]

Σας γνωρίζουμε ότι οι αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις Γονέων/Κηδεμόνων για την εγγραφή των μαθητών/τριών σχολικού έτους 2020-21 θα υποβάλλονται από 15 Μαΐου  έως 29 Μαΐου 2020 (καθημερινά 10:00-12:00 τηλ .επικ.210-6392242). Κατά τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α? Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως 31-12-2014.

Για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού θα ήταν χρήσιμο να ακολουθηθεί το παρακάτω πρόγραμμα εφόσον είναι δυνατόν.

Οι γονείς θα πρέπει να φορούν μάσκα και γάντια κατά την ώρα της κατάθεσης των δικαιολογητικών.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.4 του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/20179(ΦΕΚ109Α),όπως τροποποίηθηκε με το άρθρο 23 του ν.4559/2018(φεκ142Α) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη είναι:

α. Αίτηση ?Υπεύθυνη δήλωση που δίνεται από το σχολείο

β. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου

γ. Αποδεικτικό στοιχείο (τίτλος ιδιοκτησίας, μισθωτήριο κατοικίας, Ε1, εκκαθαριστικό ΔΟΥ -από τα αποδεικτικά αυτά στο Σχολείο παραμένει το τμήμα του εγγράφου που εμφαίνεται η δ/νση κατοικίας χωρίς κανένα άλλο προσωπικό δεδομένο) από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

Τα όρια της σχολικής περιφέρειας του 9ου ΔΣ Αγίας Παρασκευής σύμφωνα με την εγκύκλιο Αριθ. Πρωτ.: Φ.19.1 / 140 / 5281/14 – 05 – 2020 της Δ/νσης Π.Ε  Β? Αθήνας

• ΣΟΛΩΝΟΣ(μονά-ζυγά) από Κλεισθένους έως Μπενάκη,
  • ΜΠΕΝΑΚΗ τα ζυγά από Σόλωνος έως Παναγούλη,
  • ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ τα ζυγά από Μπενάκη έως Γαρυττού,
  • ΓΑΡΥΤΤΟΥ τα ζυγά έως Σκρα-Ιωαννίνων,
  • ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ(μονά-ζυγά) έως Χρυσοστόμου Σμύρνης,
  • ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ ΣΜΥΡΝΗΣ(μονά-ζυγά) έως Τσακάλωφ,
  • ΤΣΑΚΑΛΩΦ τα ζυγά από Χρυσοστόμου Σμύρνης έως Αγίας Τριάδος,
  • ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ τα μονά από Τσακάλωφ έως Παναγούλη,
  • ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ τα μονά από Κων/νου Καβάφη έως Κλεισθένους,
  • ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ τα μονά έως Σόλωνος

δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας (Α.Δ.Υ.Μ.).
Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (βλ. Φ.6/1094/80261/Δ1, 20-5-2015) καταρτίζεται και συμπληρώνεται από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κτλ.) ή των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με το ΠΕΔΥ ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των Γονέων/Κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις,παθολόγοι.
Το Α.Δ.Υ.Μ. κατατίθεται στη σχολική μονάδα το αργότερο έως την έναρξη των μαθημάτων (09-2020) .

ε) Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

στ) Σε περίπτωση μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι Γονείς /Κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη Δημόσια Υπηρεσία χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή.

Σας ενημερώνουμε ότι  για την εγγραφή των μαθητών στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1, 6-4-2016).

Οι αλλοδαποί/πές μαθητές/τριες εγγράφονται στην Α? τάξη με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένo.

Την εγγραφή του μαθητή κάνει ο γονέας ή ο νόμιμος κηδεμόνας αυτού. Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων την εγγραφή κάνει αυτός που έχει την επιμέλεια.

Τα παραπάνω αφορούν τα τυπικά της εγγραφής.

Σας περιμένουμε όλους τους γονείς και κηδεμόνες  για μια πρώτη συνάντηση-συνεργασία για την παροχή κάθε πληροφορίας -διευκρίνισης που έχει σχέση με το νέο σχολικό περιβάλλον του παιδιού σας.

[rainbow]Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 9ου Δ.Σ Αγίας Παρασκευής  εύχεται στους μικρούς μαθητές  καλή αντάμωση το Σεπτέμβριο για μια χαρούμενη και δημιουργική χρονιά!!! [/rainbow]

Ακολουθήστε τους συνδέσμους για να δείτε τα σχετικά έγγραφα:

1. Ανακοίνωση εγγραφών στην Α’ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2020-21
  2. Αίτηση – Δήλωση γονέα για την εγγραφή στην Α’ Δημοτικού
  3. Εγκύκλιος εγγραφών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021
  4. Ανακοίνωση για εγγραφή στο ολοήμερο προαιρετικό πρόγραμμα
  5. Αίτηση για εγγραφή στο ολοήμερο προαιρετικό πρόγραμμα
  6. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ)
  7. Απόφαση Ορισμού ορίων σχολικών περιφερειών των Δημοτικών Σχολείων και των Ειδικών Δημοτικών Σχολείων της Διεύθυνσης Π.Ε. Β ? Αθήνας, σχολικού έτους 2020 ? 2021
  8. Χάρτης ορίων του σχολείου μας
  9. Ονόματα οδών κάτω Παναγούλη 2020-2021 (Απόφαση Φ.19.1/140/5281/14-05-2020)
  10. Ονόματα οδών άνω Παναγούλη 2020-2021 (Απόφαση Φ.19.1/140/5281/14-05-2020)